Vlastnosti

Vkusnost

Vynikající klasická notová sazba

flat-design

Používáním LilyPondu obdržíte vkusnou notovou sazbu, která se snadno čte. Vývojářská společnost programátorů strávila tisíce hodin tím, aby vyvinula mocný program určený pro sazbu not, který vydá krásnou notovou sazbu automaticky. Všechna stylistická nastavení, návrh písma a algoritmy LilyPondu byly podníceny nejlepšími ručně vyrytými příklady not. Výstup z LilyPondu má shodný vzhled, vyvážený a vkusný vzhled, jaký mají nejlepší ryté klasické notové zápisy. Více k tomu v našem článku.

Účinné nastavení rozvržení

Travte méně času tím, že budete dodatečně měnit notovou sazbu: LilyPond upravuje noty správně hned od začátku. Rozdělení místa vypočítá sám a rovněž spočítá zalomení řádků a stran, aby vytvořil hustý a pravidelný obraz not. Střety mezi textem písně, notami a akordy jsou vyřešeny a všechny obloučky jsou automaticky správně ohnuty!

Jednoduše při používání

lilypond-book

Textově založený vstup

LilyPond odebírá textový vstup ASCII, jejž můžete vytvořit s pomocí svého oblíbeného textového editoru, rychle a pohodlně. Vstup obsahuje všechny informace, takže si člověk nemusí pamatovat žádné složité sledy příkazů. Vstup ukládejte jednoduše do textového souboru pro pozdější využití.

Spojení not a textu

Do textu můžete vložit kousky s notami, aniž byste vyjmul obrázky a vložil je. S LilyPondem se dají noty souvisle vložit do LaTeX nebo HTML, a pomocí OOoLilyPond se dají začlenit i do dokumentů OpenOffice.org. Jsou také přídavné moduly, s nimiž je kód z LilyPondu umožněn pro různé deníky a stránky wiki, tudíž je možná i společná práce přes internet.

Svoboda při omezeních

Textově založený vstup umožňuje psaní notového zápisu i lidem s těžkým tělesným postižením. Uživatelé s omezením pohybu, kteří klávesnici nebo myš používat nemohou, mohou s pomocí programu na rozpoznávání řeči soubory LilyPondu upravovat. A dokonce i úplně slepí uživatelé mohou s pomocí čtečky obrazovky vytvářet soubory LilyPondu – zcela nemožné s na obrazu založenými programy pro zápis not.

Rozšiřitelný návrh

Všechna nastavení mohou být změněna, aby odpovídala vaší osobní typografické chuti. Pokud vám to stále ještě nestačí, je tu ještě vždy vestavěný skriptovací jazyk, který se nazývá Scheme, nářečí mocného jazyka LISP. Nastavení, proměnné a funkce jsou všechny vyloženy v podrobné příručce k programu.

Prostředí

frescobaldi-lilypond-editor-small

Svobodné programy

LilyPond lze stáhnout bez jakéhokoli placení! Skutečně je zcela zadarmo! Získejte jej na stránkách pro stahování.

Jedná se o svobodný program, který je společně se zdrojovým kódem poskytnut k volnému použití – s dovolením měnit jej a kopírovat. Vadí vám nějaká chyba nebo naléhavě potřebujete nějakou novou funkci? Napište ji jednoduše sami, nebo zaplaťte někoho, kdo to pro vás udělá.

Vynikající podpora

LilyPond je tu pro všechny rozšířené operační systémy: GNU/Linux, MacOS X aWindows. LilyPond má podrobnou dokumentaci a stovky souborů s příklady. Je tu čilá společnost uživatelů, která odpovídá na otázky na poštovním seznamu LilyPondu, zatímco družstvo vývojářů umožňuje rychlé řešení obtíží.

Pokročilé editory

Někteří vývojáři, kteří jsou sami výkonnými uživateli LilyPondu, napsali zvláštní nástroje, které mají být nápomocny při rychlejším a účinnějším vytváření a úpravách souborů LilyPondu. Na některé příklady se podívejte v snadnějších úpravách.

A co teď?

Ještě nejste přesvědčen? Potom si prohlédněte některé skutečné příklady. Když už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Validation

Valid HTML 4.01 Transitional