Úvod

Náš cíl

flat-design

LilyPond vznikl, když dva hudebníci chtěli překročit mrtvé a bezduché vzezření počítačem řízeného tisku hudebnin. Všichni hudebníci chtějí číst pěkné noty, proč by tedy programátoři nemohli napsat program, který by dovedl sázet nádherné orchestrální hlasy?

Výsledkem se stal systém, který hudebníky osvobozuje od podrobností uspořádání notové sazby, takže se mohou cele soustředit na tvorbu not. LilyPond s nimi spolupracuje na tom, aby sazba not dosáhla profesionální jakosti, jež je postavena na celém souhrnu zkušeností a zvyklostech klasické notové sazby.

Schopnosti LilyPondu

Nasazení LilyPondu

Jak LilyPond pracuje


Vlastnosti

Vkusnost

Vynikající klasická notová sazba

flat-design

Používáním LilyPondu obdržíte vkusnou notovou sazbu, která se snadno čte. Vývojářská společnost programátorů strávila tisíce hodin tím, aby vyvinula mocný program určený pro sazbu not, který vydá krásnou notovou sazbu automaticky. Všechna stylistická nastavení, návrh písma a algoritmy LilyPondu byly podníceny nejlepšími ručně vyrytými příklady not. Výstup z LilyPondu má shodný vzhled, vyvážený a vkusný vzhled, jaký mají nejlepší ryté klasické notové zápisy. Více k tomu v našem článku.

Účinné nastavení rozvržení

Travte méně času tím, že budete dodatečně měnit notovou sazbu: LilyPond upravuje noty správně hned od začátku. Rozdělení místa vypočítá sám a rovněž spočítá zalomení řádků a stran, aby vytvořil hustý a pravidelný obraz not. Střety mezi textem písně, notami a akordy jsou vyřešeny a všechny obloučky jsou automaticky správně ohnuty!

Jednoduše při používání

lilypond-book

Textově založený vstup

LilyPond odebírá textový vstup ASCII, jejž můžete vytvořit s pomocí svého oblíbeného textového editoru, rychle a pohodlně. Vstup obsahuje všechny informace, takže si člověk nemusí pamatovat žádné složité sledy příkazů. Vstup ukládejte jednoduše do textového souboru pro pozdější využití.

Spojení not a textu

Do textu můžete vložit kousky s notami, aniž byste vyjmul obrázky a vložil je. S LilyPondem se dají noty souvisle vložit do LaTeX nebo HTML, a pomocí OOoLilyPond se dají začlenit i do dokumentů OpenOffice.org. Jsou také přídavné moduly, s nimiž je kód z LilyPondu umožněn pro různé deníky a stránky wiki, tudíž je možná i společná práce přes internet.

Svoboda při omezeních

Textově založený vstup umožňuje psaní notového zápisu i lidem s těžkým tělesným postižením. Uživatelé s omezením pohybu, kteří klávesnici nebo myš používat nemohou, mohou s pomocí programu na rozpoznávání řeči soubory LilyPondu upravovat. A dokonce i úplně slepí uživatelé mohou s pomocí čtečky obrazovky vytvářet soubory LilyPondu – zcela nemožné s na obrazu založenými programy pro zápis not.

Rozšiřitelný návrh

Všechna nastavení mohou být změněna, aby odpovídala vaší osobní typografické chuti. Pokud vám to stále ještě nestačí, je tu ještě vždy vestavěný skriptovací jazyk, který se nazývá Scheme, nářečí mocného jazyka LISP. Nastavení, proměnné a funkce jsou všechny vyloženy v podrobné příručce k programu.

Prostředí

frescobaldi-lilypond-editor-small

Svobodné programy

LilyPond lze stáhnout bez jakéhokoli placení! Skutečně je zcela zadarmo! Získejte jej na stránkách pro stahování.

Jedná se o svobodný program, který je společně se zdrojovým kódem poskytnut k volnému použití – s dovolením měnit jej a kopírovat. Vadí vám nějaká chyba nebo naléhavě potřebujete nějakou novou funkci? Napište ji jednoduše sami, nebo zaplaťte někoho, kdo to pro vás udělá.

Vynikající podpora

LilyPond je tu pro všechny rozšířené operační systémy: GNU/Linux, MacOS X aWindows. LilyPond má podrobnou dokumentaci a stovky souborů s příklady. Je tu čilá společnost uživatelů, která odpovídá na otázky na poštovním seznamu LilyPondu, zatímco družstvo vývojářů umožňuje rychlé řešení obtíží.

Pokročilé editory

Někteří vývojáři, kteří jsou sami výkonnými uživateli LilyPondu, napsali zvláštní nástroje, které mají být nápomocny při rychlejším a účinnějším vytváření a úpravách souborů LilyPondu. Na některé příklady se podívejte v snadnějších úpravách.

A co teď?

Ještě nejste přesvědčen? Potom si prohlédněte některé skutečné příklady. Když už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Příklady

LilyPond je velmi mocný a ohebný nástroj, který dokáže zacházet s notovou sazbou různého druhu. Prohlédněte si naše příklady a nechte se jimi podnítit!

Klasická hudba

Toto varhanní preludium od J. S. Bacha je vhodný příkladný projekt sazby not s LilyPondem.

bach-bwv610

(Klepnout pro zvětšení)

Složitý notový zápis

Tento příklad z Goyescas od Enriquea Granadose ukazuje některé z pokročilých funkcí notové sazby, mezi jiným trámce mezi notovými řádky, hlavičky nad notovými řádky přes a čáry pořadí hlasů.

granados

(Klepnout pro zvětšení)

Stará hudba

LilyPond má podporu pro různé druhy notového zápisu staré hudby, jakým je například tento úryvek gregoriánského chorálu.

ancient-headword

(Klepnout pro zvětšení)

Současná hudba

Dnešní hudební skladatelé zjistí, že LilyPond se velmi dobře hodí k tomu, aby popsal neobvyklý notový zápis. Zde úryvek z Čáry od Trevora Bači pro sólo basové flétny.

cary

(Klepnout pro zvětšení)

Účinné, pružné vytváření materiálu představení

Rozdílný materiál představení lze vytvářet z téhož zdrojového kódu. Zde úryvek z Händelova Giulio Cesare, napsán Nicolasem Sceauxem, jako notový zápis, klavírní výtah a jako hlas houslí.

sesto-full

(Klepnout pro zvětšení)

sesto-piano

(Klepnout pro zvětšení)

sesto-violin

(Klepnout pro zvětšení)

Tabulatura

LilyPond podporuje tabulaturový notový zápis, který může být uzpůsoben pro oblíbený nástroj, který tabulaturový notový zápis nasazuje. Tabulaturová osnova je vytvořena automaticky na základě not, které člověk zapsal pro pětilinkovou notovou osnovu.

tab-example

(Klepnout pro zvětšení)

Schenkerovy obrazce

Běžný notový obraz se může velmi hodně změnit. Zde působivý Schenkerův rozbor od Krise Schaffera vytvořený LilyPondem pro jeden článek Linux Journal. Barvy byly přidány pro objasnění.

bach-schenker

(Klepnout pro zvětšení)

Vokální hudba

LilyPond se vynikajícím způsobem hodí pro zápis vokální hudby všeho druhu od chvalozpěvů po operu. Zde jedno středověké moteto s nepatrnými zvláštními požadavky. Hlas tenoru je zapsán v jiném druhu taktu než ostatní hlasy, je ale srovnán s jinými hlasy, jako kdyby měl týž druh taktu. LilyPond si s tím dokáže poradit velmi vkusně. Všimněte si také začátku s klíči ve stylu Vaticana, přeškrtnutých nožiček not pro vydané noty a ligaturových závorek nad určitými skupinami not.

aucun-snippet

(Klepnout pro zvětšení)

Použití pro hudební výchovu

LilyPond se dokonale hodí pro použití v hudební výchově. Zde příklad jednoduché úlohy z kontrapunktu.

theory

(Klepnout pro zvětšení)

Popová hudba

Je jednoduché vytvořit list s písničkou s melodií, textem a akordy jakož i symboly hmatů. V tomto příkladu jsou zařazeny některé přednastavené nákresy hmatů, ale tyto lze zcela přizpůsobit tak, aby odpovídaly téměř jakékoli situaci.

chart

(Klepnout pro zvětšení)

Velké projekty

LilyPond se znamenitě hodí pro velké projekty, jako jsou opery nebo díla pro velký symfonický orchestr. Dodatečně umožňuje textově založený vstup větší svobodu na překážkách – následující příklad byl dán k volnému použití slepým skladatelem Hu Haipengem.

orchestra

(Klepnout pro zvětšení)

A co teď?

Ještě pořád nejste přesvědčen? LilyPond je programem s otevřeným zdrojovým kódem a zaručuje vám svobodu. Pokud jste se již rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Svoboda

Svobodné programy

GNU LilyPond je napsán a udržován společností nadšenců. Je vydán pod GNU General Public License a GNU Free Documentation License, takže každý je svobodný v tom, že může odstraňovat chyby, měnit program nebo jej rozšiřovat. Uživatele nabytí programu pro vytváření krásné notové sazby nemá stát tisíce korun českých.

Jaký užitek mají uživatelé?

Proč „dávají“ vývojáři LilyPondu svou práci zdarma?

Většina z nich vidí svou vývojářskou práci na LilyPondu jako svého koníčka nebo jako dobrovolnickou práci. Jeden by se tedy vlastně musel ptát: „Proč lidé něco dělají dobrovolně“?

A co teď?

Ještě nejste přesvědčen? Přečtěte si náš důkladný článek o filozofii notové sazby v pozadí. Pokud už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Pozadí

Článek k pozadí

Napsali jsme podrobný článek, který popisuje smysl pro krásu, co se týče počítačů: umění, vytváření krásy s pomocí počítače.

Pokud pouze hledáte krátký úvod do LilyPondu, je pro vás v článku pravděpodobně příliš materiálu. Pokud jej chcete číst nyní, přejděte na článek.

A co teď?

Ještě stále nejste přesvědčen? Přečtěte si o některých tvorbách našich uživatelů a na noty se podívejte. Pokud už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Tvorba

Koncerty

Sazba not v LilyPondu byla při různých představeních nasazena po celém světě. Několik pozoruhodných událostí:

Vydávané noty

A co teď?

Ještě nejste přesvědčen?  Přečtěte si některé posudky od našich uživatelů. Když už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Posudky

Zveřejněné články

Doporučení od uživatelů

carter-brey

Carter Brey, první violoncello, New York Philharmonic

„… Napsal jsem několik kusů přídavků pro sólové violoncello a vytiskl je pomocí LilyPondu. Mají být vydány u Schirmera. Jsem si jistý, že vaše vlastní verze není vyryta ani z poloviny tak ostře, jako ta moje!“

orm-finnendahl

Orm Finnendahl, profesor kompozice, Musikhochschule Freiburg (Vysoká hudební škola ve Freiburgu)

„I když jej [LilyPond] ještě tak dobře neznám, udělal na mě již teď neobyčejný dojem. Použil jsem tento program pro zápis not jednoho moteta od Josquina Despreze v menzurálním notovém zápisu. Je mimo veškerou pochybnost, že LilyPond v rychlosti, v jednoduchosti používání a notové sazbě snadno předčí jiné notační programy.“

darius-blasband

Darius Blasband, skladatel (Brusel, Belgie)

„[Po první zkoušce orchestru] byla jakost mých notových listů neustále chválena. A to, třebaže jsem na programu nepožadoval žádné z mnoha jeho možností, abych sazbu zlepšil. To, co jsem orchestru rozdal, byla vlastně nezpracovaná, nezměněná verze LilyPondu.“

Kieren MacMillan, skladatel (Toronto, Kanada)

„Uznání a dík družstvu vývojářů za jejich neuvěřitelnou práci. Ještě nikdy jsem neviděl něco, co by se podobalo tomu, co jsem dostal od LilyPondu. Jsem naprosto přesvědčen, že moje požadavky na publikaci byly splněny nad očekávání, z toho důvodu mohu tento program využít. [...] takřka nezměněná notová sazba z LilyPondu [...] vypadá lépe než všechny „profesionální“ publikace z poslední doby, s nimiž jsem ji srovnával (tak přibližně všechny noty Warner Bros a dokonce mnohé z „tradičních notačních domů“). [...] “

„Toho teprve musejí Finale/Sibelius/Igor/atd. dosáhnout!“

Chris Cannam, vedoucí programátor projektu Rosegarden

„LilyPond je zřejmě supergorilou [notové sazby].“

Chris Snyder, Adoro Music Publishing

„Způsob, jakým jsou noty v LilyPondu zadávány, mi dovoluje myslet hudebně – byly doby, kdy jsem se LilyPondu marně pokoušel vysvětlit, jak se má v notách něco vysázet, jen abych zjistil, že, i kdybych to dokázal udělat přesně tak, jak to chtěl skladatel, noty by přesto byly pro čtení velmi nejasné. LilyPond mi v mé dvojí úloze, jakožto vydavatele a sazeče not, velmi ulehčuje mou práci.“

„Používal jsem LilyPond ve svém začínajícím podniku pro tisk not výhradně. Šlo to tak dobře, že bez výjimky byli všichni skladatelé nadchnuti jakostí notové sazby, když jsem jim ukázal korekturní obtah jejich not. Sám si také zasloužím určitý díl z této chvály, neboť jsem strávil mnoho času změnou výstupu, především ligaturami akordů – ale LilyPond dává skvělý bod, kde se dá začít, intuitivní rozhraní a možnost změnit úplně vše, jen když se tomu věnuje nějaký ten čas. Jsem přesvědčen, že žádný obchodovaný výrobek se mu nemůže byť jen přiblížit.“

David Bobroff, basový pozounista, Islandský symfonický orchestr

„Jednoduše si myslím, že LilyPond je jednoduše úžasný [..] Čím více se o něm naučím, tím více jej mám rád!“

Vaylor Trucks, hráč na elektrickou kytaru (Ano, má spojitost s)

„LilyPond na mě udělal opravdu velký dojem[..]“

„JE TO NEJLEPŠÍ PROGRAM VŠECH DOB!“

„Mnohokrát, mnohokrát všem děkuji za jejich tvrdou práci a obětavost!“

Nicolas Sceaux, Mutopia - spolupracovník

„Rozvíjel jsem k němu takovou nějakou nenávistnou lásku. Lásku, protože první list s notami, který jsem uviděl, vypadal tak dobře. Popis lže, když jde o krásu LilyPondu – je v tomto příliš skromný! [...] protože LilyPond se pořád zlepšuje, a jak se důkladně zabývám tím, jak se věci ve Scheme dělají, mám mnohem méně pocitů marnosti. Na každý pád bych chtěl říci: Děkuji vám za to, že LilyPond nabízíte, je skutečně báječný!“

Werner Lemberg, Dirigent v koblenzském divadle a vynikající dělník GNU

„Celkově LilyPond dělá čistou práci!“

Paul Davis, vývojář JACKa a Ardouru

„Myslím si, že [LilyPond] je mimořádný program, a že dosahuje překrásných výsledků. Poté co jsem si o něm v posledním roce přečetl jeden rozhovor, řekl jsem různým přátelům o jeho možnostech.“

A co teď?

Přečtěte si o našem textovém vstupu.


Textový vstup

„Sestavení“ not

nereid-shot-small

(Klepněte kvůli zvětšení)

LilyPond je sestaveným systémem: je spuštěn přes textový soubor, který noty popisuje. Výsledný výstup je prohlížen na obrazovce nebo vytištěn. V určité smyslu je LilyPond spíše programovacím jazykem než obrazovým programem pro sazbu not.

Člověk noty nepíše tak, že obrázky not vytáhne z nakreslené laťky a umístí je do stále se dynamicky obnovující notové osnovy. Místo toho píše text. Tento text je LilyPondem vykládán (nebo „sestaven“) a přitom je vyráběna pěkně vypadající notová sazba.

Lidé zvyklí na obrazné sázení not mohou potřebovat nějakou chvíli na to, aby se naučili novým pracovním způsobům, ale výsledek ztrátu vzniklou při vynaložení dodatečného úsilí vyrovnává.

Pozor: Ukazujeme krátký přehled našeho textového vstupu – není to tak složité, jak to zní. Nedělejte si žádné starosti, když v příkladu všemu neporozumíte. V naší dokumentaci je o všech jednotlivých podrobnostech velice důkladně pojednáno.

Je to jednoduché tak jako A B C

Noty jsou kódovány písmeny a čísly. Zvláštní příkazy jsou zadávány zpětným (obráceným) lomítkem.

text-input-1-annotatetext-input-1-output

Předznamenání jsou přidávána pomocí různých koncovek: -is za notou sází křížek, -es zato béčko (– toto jsou české koncovky, koncovky v jiných jazycích jsou možné také). LilyPond sám rozhodne o tom, kde předznamenání umístí.

text-input-2-annotatetext-input-2-output

Popová hudba

Akordy a text písničky mohou být jednoduše dány dohromady na jednom listu.

text-input-pop-annotatetext-input-pop-output

Orchestrální hlasy

Soubor se vstupem obsahuje noty jednoho díla. Noty a hlasy mohou být vytvořeny z jednoho jediného vstupního souboru. Když je změněna nějaká nota, změna se opět současně nalézá i v hlasu a v notovém zápisu. Tím, že noty jsou využity vícekrát, měly by být přiděleny jedné proměnné:

text-input-parts-both-annotate

S touto proměnnou pak lze vytvořit sólový hlas (zde přesunut, pomlky jsou staženy):

text-input-parts-single-annotatetext-input-parts-single-output

Stejná proměnná se potom používá v notovém zápisu (zde v původní tónové výšce):

text-input-score-annotatetext-input-score-output

Dokumentace pro začátečníky

Je nám jasné, že tento způsob psaní not se mnoha uživatelům zdá podivný. Z toho důvodu jsme napsali důkladné poučení, jež má novým uživatelům pomoci. Člověk by měl začít s částí nazvanou úvod. Příručka k učení se chová jako úvod a začátek při práci s LilyPondem; jsou zde zodpovězeny četné otázky, dříve než by si je člověk vůbec mohl položit!

Čtěte, prosím, příručku k učení se, předtím než si budete stěžovat na chyby! Noví uživatelé si někdy myslí, že LilyPond nepracuje správně, zatímco program dělá ve skutečnosti přesně to, k čemu byl napsán.

Další informace se nacházejí pod příručkami

Jednodušší prováděcí prostředí

lilykde-screenshot-small

(Klepněte kvůli zvětšení)

LilyPond se především stará o sázení not v té nejlepší jakosti – programování obrazného uživatelského rozhraní (GUI) by nás od tohoto úkolu jen odvádělo. Přesto jsou jiné projekty, jejichž cílem je vytváření souborů LilyPond.

Některá prováděcí prostředí zahrnují zvýrazňování skladby, automatické doplňování a předvyrobené předlohy. Jiné programy poskytují k použití skutečné obrazné uživatelské rozhraní, s nímž člověk může noty upravovat obrazově. Další informace se nacházejí pod snadnějšími úpravami.

A co teď?

Jste nyní připraveni na stažení LilyPondu? Ještě stále nejste přesvědčeni? Přečtěte si o snadnějších úpravách.


Snadnější úpravy

LilyPondTool

lilypondtool-2.12-screenshot-400wide

(Klepněte kvůli zvětšení)

pictures/logo-linux pictures/logo-freebsd pictures/logo-macosx pictures/logo-windows

https://lilypondtool.organum.hu

Vytvořen jako přídavný modul pro textový editor jEdit, je LilyPondTool jedním z textově založených nástrojů s nejvíce vlastnostmi pro sázení a úpravy notových zápisů LilyPond. K tomu patří průvodce dokumentem pro jednodušší vytvoření nového souboru s podporou pro písňový text a vložený prohlížeč souborů PDF s pokročilou podporou pro kroky ukázat a klepnout.

Frescobaldi

frescobaldi-lilypond-editor-small

(Klepněte kvůli zvětšení)

pictures/logo-linux pictures/logo-freebsd pictures/logo-windows

http://www.frescobaldi.org

Frescobaldi je jednoúčelový notový a textový editor pro LilyPond s vestavěným náhledem na soubory PDF, s mnohostrannou podporou pro vytváření nových notových zápisů a mnoha vlastnostmi pro provádění úprav. Je zbudován na základě knihoven KDE 4 a v současnosti běží na všech druzích linuxových systémů a na jiných UNIXových operačních systémech.

Obrazné prostředí: Denemo

screenshot-denemo-small

(Klepněte kvůli zvětšení)

pictures/logo-linux pictures/logo-windows

http://denemo.org

Denemo je obrazný editor, který dokáže vyrábět soubory LilyPond (vstupní formát je ve verzi 2.8.7) a dovoluje rovněž přehrávání zvuku. Tím může být soubor LilyPondu pozorován souběžně s názorným notovým obrazem. Dodatečné změny je možné připojit k předmětům not, akordů atd. – budou uloženy společně se souborem Denemo, takže uživatel může dále pracovat s obrazem.

Když uživatel přemístí ukazatel v textu LilyPondu, přemístí se i v notovém obrazu, a všechny chyby ve skladbě drobných vylepšení LilyPondu budou označeny v textovém pohledu, když se z něj tiskne.

Textové editory

pictures/logo-linux pictures/logo-freebsd pictures/logo-macosx pictures/logo-windows

http://www.gnu.org/software/emacs/

Emacs je textový editor s vlastnostmi, které pracují v závislosti na jazyku, pro velmi mnoho počítačových jazyků. Emacs je vysoce rozšiřitelný editor, který je možné používat i jako jednotné vývojářské prostředí. Má režim „lilypond“-, který poskytuje jazyková vymezení pro práci se soubory LilyPondu. Jeden z našich vývojářů napsal i hlavní režim pro Emacs, lyqi.

http://www.vim.org

Vim je malý textový editor a rozšíření staršího unixového editoru vi. Je rovněž rozšiřitelný a nastavitelný.

Obecně platí, že pravděpodobně sáhnete po jiném editoru, když budete chtít zapisovat vstupní soubory pro LilyPond, pokud s Emacsem nebo Vimem nejste obeznámeni již od začátku.

Další informace k nastavení Emacsu a Vimu se nacházejí pod Text editor support.

pictures/logo-macosx

http://www.uoregon.edu/~koch/texshop

Editor TexShop pro MacOS X lze rozšířit, tudíž umí spouštět LilyPond, lilypond-book a convert-ly z editoru. K tomu se používá rozšíření, které je dostupné zde:

http://users.dimi.uniud.it/~nicola.vitacolonna/home/content/lilypond-scripts.
pictures/logo-macosx

Je také balíček s LilyPondem pro TeXMate, obchodovaný editor pro MacOS. Dá se nainstalovat provedením následujícího příkazu v příkazovém řádku:

mkdir -p /Library/Application\ Support/TextMate/Bundles
cd /Library/Application\ Support/TextMate/Bundles
git clone http://github.com/textmate/lilypond.tmbundle.git

Jiné programy umí vyvádět kód LilyPondu

Editory notového zápisu, tabulatur a MIDI:

Algoritmické vyvíječe kódu

Další programy, které nejsou činně vyvíjeny

A co teď?

Jste nyní připraven stáhnout si LilyPond?

Stále ještě nejste přesvědčen? Mnozí skladatelé, hudebnící a a dirigenti se naučili, jak se v našem vstupním formátu zapisují noty. Zkušení uživatelé dokonce podali zprávu, že v LilyPondu dokáží napsat celý notový zápis rychleji než s klavírní klávesnicí nebo myší plus obrazným uživatelským rozhraním! Snad se chcete ještě jednou podívat, které vlastnosti, příklady nebo svobodu LilyPond dovoluje, nebo si přečíst o tvorbě a posudcích našich uživatelů. Dodatečně jsme vysvětlili náš přístup ke kráse klasického rytí vytvořené počítačem v našem pozadí.

Zákonnost