Svoboda

Svobodné programy

GNU LilyPond je napsán a udržován společností nadšenců. Je vydán pod GNU General Public License a GNU Free Documentation License, takže každý je svobodný v tom, že může odstraňovat chyby, měnit program nebo jej rozšiřovat. Uživatele nabytí programu pro vytváření krásné notové sazby nemá stát tisíce korun českých.

Jaký užitek mají uživatelé?

  • Žádné náklady: Nahrajte program a vyzkoušejte jej. Co můžete ztratit?
  • Sdílení: Pokud program shledáte být dobrým, můžete jeho kopii předat dál svým přátelům, učitelům, studentům nebo kolegům!
  • Zdrojový kód po ruce: Jestliže by vás zajímalo, jak LilyPond vytváří určitý notový zápis, můžete přesně sledovat, jak si program počíná.
  • Rozšiřitelnost: Můžete přidávat vlastnosti, odstraňovat chyby a měnit funkčnost. Pokud nejste programátorem, můžete zaměstnat někoho, kdo za vás tento úkol převezme.

    Toto snad příležitostnému hudebníkovi nebude znít jako výhoda, ale možnost program rozšířit se může ukázat jako velmi cenná pro vážné skladatele, vydavatelství not a vědce.

  • Jistota pro budoucnost: Když nějaký závod udělá úpadek, co se pak děje s elektronickými notami, které závisí na jeho programech? Takové starosti u LilyPondu mít nemusíte: i kdyby celé vývojářské družstvo najednou přestalo (což je velice nepravděpodobné), přesto je program stále ještě na internetu k dalšímu používání, měnění nebo ke kopírování.

Proč „dávají“ vývojáři LilyPondu svou práci zdarma?

Většina z nich vidí svou vývojářskou práci na LilyPondu jako svého koníčka nebo jako dobrovolnickou práci. Jeden by se tedy vlastně musel ptát: „Proč lidé něco dělají dobrovolně“?

  • Potěšení: Práce na jednom cíli může velmi nadchnout, obzvláště když člověk může pracovat v jednom družstvu.
  • Stejné cíle: My všichni chceme pěkně vysázené noty, ale jen málo lidí má schopnosti (a nikdo nemá čas) k tomu, aby napsal program, který by dokázal zvládnout všechny případy. Ale tím, že pracujeme společně – jeden vylepšuje podobu obloučků, jiný vylepšuje kód pro automatické trámce a třetí píše dokumentaci o tom, jak mohou být tyto vlastnosti používány – můžeme našeho cíle dosáhnout, takže každý obstará jen jeden zlomek času, který by na tu práci potřeboval jednotlivec.
  • „Dárková kultura“: Hnutí za svobodné programy (nebo „otevřený zdrojový kód“) stvořil mnoho velkolepých programů, například GNU/Linux, Mozilla Firefox a Battle for Wesnoth. Jako poděkování za prospěch, který z takových projektů mají, chtějí někteří vývojáři dát společnosti „něco zpět“.
  • Pracovní zkušenost: Přispět nějakému projektu s otevřeným zdrojovým kódem je dobrý způsob, jak se pocvičit v programování, psaní a překládání dokumentace nebo v návrhu. Toto cvičení pomohlo některým vývojářům při získání pracovní nabídky nebo stipendia.

A co teď?

Ještě nejste přesvědčen? Přečtěte si náš důkladný článek o filozofii notové sazby v pozadí. Pokud už jste se rozhodl, že LilyPond vyzkoušíte, přečtěte si nejprve o našem textovém vstupu.


Validation

Valid HTML 4.01 Transitional